+48 504 501 444 | Józefa Mehoffera 36, Warszawa | Pn.-Pt.: 9.00-18.00, So.: 11.00-15.00

Jak wygląda recykling elektrośmieci?

Elektrośmieci to po prostu zużyty i niesprawny sprzęt elektroniczny lub elektryczny. Z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej, a tym samym coraz popularniejszy staje się ich recykling. Jest to niezwykle ważne, gdyż wiele komponentów i części elektronicznych jest szkodliwa dla środowiska i wymaga odpowiednich zabezpieczeń w czasie składowania. W naszym krótkim wprowadzeniu podpowiadamy – jak należy postępować z elektrośmieciami oraz jak przebiega ich recykling krok po kroku.

Recykling elektrośmieci z perspektywy ich użytkownika

Każda osoba korzystająca z urządzeń elektronicznych – jak choćby smartfonów lub komputerów – generuje elektrośmieci. Każdego roku wytwarza się w Unii Europejskiej aż 8 milionów ton tych odpadków. Za ich recykling odpowiedzialni są w pierwszej kolejności ich dotychczasowi użytkownicy i właściciele.

Jeśli pragniemy pozbyć się elektrośmieci należy przede wszystkim odnaleźć miejsce, w którym można je oddać. Zamiast umieszczać je w kontenerach dedykowanych na plastik i metal, warto śledzić organizowane w swojej gminie cykliczne akcje odbioru zużytych sprzętów elektrycznych. Często są to zbiórki mobilne, co oznacza, że wystarczy wystawić elektrośmieci przed swój budynek lub zawieść na oznaczone miejsce zbiórki, a odpowiednie służby same się nimi zajmą.

Warto też poszukać w swojej gminie specjalnych PSZOK-ów, czyli Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Powinny być zainteresowane przyjęciem naszych elektrośmieci, niezależnie od ich ilości i wagi. W ostateczności można też pozbyć się niektórych drobnych sprzętów oraz baterii w sklepach elektronicznych i elektrycznych, zwłaszcza tych o dużej powierzchni, które są zobowiązane przepisami do ich przyjmowania.

Recykling elektrośmieci i jego przebieg

Elektrośmieci podlegające recyklingowi przechodzą w pierwszej kolejności etap rozbiórki, demontażu i segregacji. Sortuje się je według kryterium materiału, z którego zostały wykonane. Najczęściej są to różne grupy metali oraz tworzyw sztucznych, ale niekiedy także drewno, szkło, tektura, papier. Elementy wykonane z metalu poddaje się także rozdrabnianiu oraz dalszej obróbce.

Na kolejnych etapach recyklingu dokonuje się separacji magnetycznej, prądowo-wirowej oraz elektrostatycznej, które pozwalają odzyskać żelazo jak i frakcje nieżelazne i inne. Poszczególne wyodrębnione grupy materiałów poddaje się dalszej obróbce, co pozwala odzyskać np. miedź, glin, srebro.

Co zamiast recyklingu elektrośmieci?

Jeśli sprzęt jest niesprawny i nie będzie w żaden sposób użytkowany, możemy pomyśleć także o innych ekologicznych alternatywnych rozwiązaniach. Niektóre sprzęty można spróbować poddać naprawie lub pozyskać z nich części, które mogłyby się okazać przydatne. Możemy też oddać niesprawne sprzęty innym potencjalnym użytkownikom, a w przypadku urządzeń lepszej jakości pomyśleć także o ich sprzedaniu. Coraz popularniejsze staje się także niestandardowe wykorzystanie elektrośmieci, na przykład do tworzenia elementów dekoracyjnych, ozdób, przedmiotów użytkowych.

Zamknij Menu