+48 504 501 444 | Józefa Mehoffera 36, Warszawa | Pn.-Pt.: 9.00-18.00, So.: 11.00-15.00

Czy można sprzedać elektrośmieci?

Eleltrkośmieci to kategoria odpadów, którymi dysponuje prawdopodobnie każdy z nas. Wszelkie sprzęty elektryczne i elektroniczne nie nadające się do dalszego użytku zaliczamy do elektrośmieci. Istnieje dużo sposobów by się ich pozbyć, a jednym z potencjalnych jest ich sprzedaż. W naszym krótkim wprowadzeniu w temat elektrośmieci skupiamy się na tym temacie – podpowiadamy kiedy, na jakich warunkach oraz jaki typ elektrośmieci możemy sprzedać innej osobie.

Gdzie i komu można sprzedać elektrośmieci?

Odpadki z kategorii elektrośmieci możemy zanieść do dedykowanego do tego skupu. Powinien on być zainteresowany wszelkimi niesprawnymi sprzętami elektrycznymi i elektronicznymi. Skupy powinny znajdować się na obszarze każdej gminy, zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach. Za oddane przedmioty otrzymamy określoną kwotę, w zależności od ich wagi oraz jakości, a także oferowanych w danym regionie stawek.

Przykładowo, niesprawna lodówka może zostać wyceniona na zaledwie 50 zł za tonę, podczas gdy cena sprzętu teleinformatycznego może wynieść nawet ponad 2 tys. zł za tonę. Oczywiście mamy też prawo odsprzedać nasz elektrozłom odbiorcom prywatnym. Dotyczy to zwłaszcza sprzętów, które wciąż nadają się do naprawy lub do wykorzystania na części.

Kto może sprzedawać elektrośmieci?

Dosłownie każda osoba będą posiadaczem elektrośmieci oraz posiadająca prawo do nawiązywania umów kupna-sprzedaży może dokonać ich sprzedaży. Oznacza to, że także przedsiębiorcy dysponujący dużym zapleczem starych i niesprawnych sprzętów mogą pomyśleć o ich ekologicznym recyklingu. Będzie to dla nich dodatkowy zastrzyk gotówki. Oczywiście fakt przeprowadzenia transakcji trzeba będzie odnotować w przychodach.

Jak wybrać najlepszą ofertę skupu elektrośmieci?

Poszukując miejsca do przeprowadzenia recyklingu elektrośmieci warto przejrzeć przynajmniej kilka odrębnych ofert i porównać ich stawki. Niektóre firmy udostępniają konkretne cenniki, pozwalające samodzielnie oszacować wartość posiadanych elektrośmieci. Inni przedsiębiorcy działają w oparciu o indywidualnie tworzoną wycenę naszych odpadków. W celu jej uzyskania konieczne będzie zaprezentowanie posiadanych śmieci, a szczególnie ustalenie ich wagi, wykonanie reprezentacyjnego zdjęcia oraz określenie jakie sprzęty wśród nich się znajdują.

Warto też zwrócić uwagę na pakiet usług dodatkowych, niezwykle pomocnych w zarządzaniu elektrośmieciami. Najważniejsza jest usługa transportu, oferowana przez niektórych kontrahentów, gotowych zapakować nasze odpadki i samodzielnie przewieźć je w miejsce utylizacji.

Na koniec warto podkreślić, że im więcej elektrośmieci posiadamy, tym lepszą stawkę możemy wynegocjować. Niektóre firmy są zainteresowane odpadami wyłącznie wielkogabarytowymi, lub też sprzętem o wadze wynoszącej przynajmniej 250 kg. Jeśli wiec pragniesz pozbyć się mniejszego ładunku elektrośmieci, warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty PSZOK-ów, czyli lokalnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Powinny być zainteresowane wszystkimi elektrośmieciami, także tymi zupełnie małych gabarytów.

Zamknij Menu