+48 504 501 444 | Józefa Mehoffera 36, Warszawa | Pn.-Pt.: 9.00-18.00, So.: 11.00-15.00

Gdzie można oddać stary komputer?

Nowinki technologiczne niejako wymuszają na nas zmianę sprzętu, z którego korzystamy. Nowe wymagania gier komputerowych, aplikacje do pracy nie działają na starszych modelach komputerów, dlatego z czasem zmuszeni jesteśmy do kupienia nowego. Co zrobić ze starym, jeśli nie nadaje się do sprzedaży?

Utylizacja komputerów podlega restrykcjom, dlatego też nie można ich po prostu wyrzucić do śmieci. Konieczne jest zawiezienie ich do specjalnych punktów, które zajmują się ich odbiorem oraz właściwą utylizacją – przede wszystkim jest to recykling, gdyż wiele komponentów oraz podzespołów wykorzystywana jest do produkcji lub regeneracji nowych sprzętów.

Czy warto oddać swój stary komputer firmie zewnętrznej?

Oddając komputer do specjalnych punktów odbioru nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska i działamy zgodnie z przepisami prawa, ale przede wszystkim – chronimy swoje dane. Niemal z każdego komputera można odtworzyć wykasowane dane, co przyczynia się do wycieku danych, co może mieć konsekwencje prawne, szczególnie przy zaostrzonych przepisach RODO.

W specjalistycznych punktach, skupu starych komputerów, osoby odbierające wykorzystują nowoczesne technologie oraz wiedzę, dzięki której czyszczą pamięć z dysków w 100%. To szczególnie istotne, gdy na dyskach przechowywane są wrażliwe dane – hasła, czy firmowe dokumenty, na których znaleźć można wiele informacji.

Co się dzieje z komputerem oddanym do specjalnego punktu?

Komputery oddane do utylizacji po wyczyszczeniu danych są sprawdzane pod kątem części. W ten sposób niektóre podzespoły mogą zostać wykorzystane ponownie w naprawie innego komputera. W większości przypadków jednakże w takich sytuacjach staramy się odzyskać jak najwięcej surowców, które zostaną ponownie użyte do produkcji nowszego sprzętu.

Wiele elementów komputerów wykonane jest z rzadkich metali, które można częściowo odzyskać, chroniąc w ten sposób naturalne zasoby planety.

Oddanie komputerów do dedykowanych punktów to przede wszystkim troska o prywatne dane, dzięki czemu nie musimy obawiać się o dawno zapomniany plik, czy firmowe dokumenty, które mogły znaleźć się na naszym dysku nie do końca przypadkowo. Ponadto utylizacja elektrośmieci podlega specjalnym rygorom, a za ich niespełnienie grożą nam konsekwencje prawne, w postaci wysokich mandatów – warto zatem przynieść komputer do nas, a my zajmiemy się całą resztą.

Zamknij Menu