+48 504 501 444 | Józefa Mehoffera 36, Warszawa | Pn.-Pt.: 9.00-18.00, So.: 11.00-15.00

Jak przygotować laptop do sprzedaży?

Zdarza się, że musimy wymienić sprzęt na nowy, mimo że poprzedni nie uległ jeszcze uszkodzeniu – często związane jest to z wymogami w pracy, bowiem stary laptop działa za wolno lub nie jest w stanie obsłużyć każdego rodzaju oprogramowania. Warto go w takim wypadku sprzedać – ale jak go do tego we właściwy sposób przygotować?

Decydując się na sprzedaż prywatnego sprzętu konieczne jest zadbanie o najdrobniejsze szczegóły, do których zalicza się przede wszystkim czyszczenie danych. Dzięki temu sprzęt nie tylko działa szybciej, ale również my nie musimy się obawiać, że nasze prywatne dane, jak korespondencja, dokumenty czy zdjęcia przypadkiem nie trafią w niepowołane ręce.

Przygotowanie laptopa do sprzedaży – czyszczenie fizyczne

Czyszczenie sprzętu przed sprzedażą podnosi ich wartość. Czasami nie mamy na to czasu na co dzień i zostawiamy na ostatnią chwilę – warto w przypadku laptopa wyczyścić ekran, a także klawiaturę pod którą zawsze zalega kurz oraz różnego rodzaju okruchy.

Dodatkowo ważne jest zadbanie o obudowę – jej wyczyszczenie sprawia, że nierzadko sprzęt prezentuje się równie elegancko jak nowy. Do czyszczenia laptopów możemy wykorzystać dedykowane środki, które zakupimy w sklepie z elektroniką lub możemy zanieść go do specjalisty, który zajmie się nie tylko czyszczeniem klawiatury oraz ekranu, ale też i danych.

Czyszczenie danych z laptopa – najważniejszy punkt przed sprzedażą

Przed sprzedażą laptopa konieczne jest wyczyszczenie go z danych. Po pierwsze, najważniejsze dla nas dokumenty trzeba przenieść na dysk przenośny lub do chmury – dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki, jaką jest utrata poszczególnych plików.

Po przeniesieniu niezbędnych danych należy je usunąć – większość z nas robi to po prostu przenosząc je do kosza, a potem po prostu go opróżniając. Dla osób, które nie są biegłe w odzyskiwaniu danych, takie usunięcie całej dokumentacji jest wystarczające, jednakże osoby, które znają się na komputerach bez problemu mogą odtworzyć je w całości lub częściowo.

Odtworzone dane mogą narazić nas na wiele nieprzyjemności – dotyczy to przechowywania haseł, ale też i dokumentów wrażliwych, na przykład firmowych umów, za które możemy ponieść odpowiedzialność karną w duchu przepisów RODO. Warto zatem przed sprzedażą skorzystać ze specjalnej usługi, dzięki której dysk przywrócony zostanie do stanu pierwotnego, a my nie będziemy musieli obawiać się o wyciek danych. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać fachowej pomocy, skontaktuj się z nami.

Przygotuj wszystkie elementy, które chcesz sprzedać

Laptop to nie tylko przenośny komputer, ale też ładowarka. Pamiętaj, że aby uzyskać stosunkowo wysoką cenę za swój sprzęt, skompletowanie wszystkich elementów, których chcesz się pozbyć jest najlepszym rozwiązaniem. Zastanów się, czy nie chcesz dorzucić czegoś ekstra – profesjonalnego oprogramowania, dodatkowej klawiatury czy myszki – każda z tych rzeczy pozwala ci na wyższą cenę wywoławczą.

Gotowy i wyczyszczony laptop możesz wystawić na sprzedaż – w ogłoszeniu podaj jak najwięcej szczegółów – model, rok produkcji, rodzaj karty graficznej, a także informacje na temat dysku i ewentualnego oprogramowania dodatkowego – w ten sposób unikniesz wielu zapytań o szczegóły i szybciej sprzedasz swój sprzęt. Można również udać się do punktu skupu starych laptopów, gdzie można liczyć na profesjonalne wsparcie.

Zamknij Menu